Zelenski’den AB zirvesinde hava savunma desteği sitemi

Zelenski, Brüksel’de düzenlenen AB zirvesinin Ukrayna bölümüne video konferans yöntemiyle bağlandı.

Rusya’nın dün Çernigiv’e düzenlediği füze saldırısında 14 kişinin öldüğünü anımsatan Zelenskiy şunları kaydetti:

“Biz Ukrayna’da ne yazık ki birkaç gün önce Ortadoğu’da gördüğümüz savunma düzeyine sahip değiliz. Müttefiklerin ortak gücü sayesinde İsrail’e yönelen neredeyse tüm füzeleri ve insansız hava araçlarını düşürmeyi başardılar. İsrail ve diğer bölge ülkelerinin semalarında olduğu gibi, Avrupa’yı balistik füzelerden ve “Şahed”lerden, seyir füzelerinden ve bombalardan korumamız gerektiğine inanıyoruz. Bizim gökyüzümüz ve komşularımızın gökyüzü aynı güvenliği hak ediyor.”

ABD ve İngiltere’nin yanı sıra AB üyesi Fransa da İran’ın İsrail’e 13 Nisan’daki hava saldırısının önlenmesine destek vermişti.

LİDERLER, ACİLİYETİN ALTINI ÇİZDİ

Öte yandan AB zirvesinin dış ilişkiler oturumunda ele alınan Ukrayna başlığının ardından, sonuç bildirisinin ilgili bölümü kabul edildi.

Bildiride “AB, son zamanlarda enerji sektörüne yönelik olanlar da dahil olmak üzere, Rusya’nın Ukrayna’nın sivillerine ve sivil altyapısına yönelik devam eden hava ve füze saldırılarını güçlü bir şekilde kınıyor.” ifadeleri yer aldı.

AB ve üye ülkelerinin jeneratörler ve güç transformatörleri gibi ekipmanlar ile insani ve sivil koruma için yardım malzemeleri göndermeye devam edeceğinin aktarıldığı bildiride, “AB, Ukrayna’ya acilen hava savunması sağlanması, topçu mühimmatı ve füzeler de dahil olmak üzere gerekli tüm askeri yardımın sağlanmasının hızlandırılması ve yoğunlaştırılması ihtiyacının altını çiziyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x